Sosyal Medya Yönetimi Rehberi

Sosyal medya yönetimi hakkında ayrıntılı bir rehber sayılacak bir içerik sizi bekliyor. Bu sayfa sosyal medya yönetiminin metodu hakkında bilgi vericidir. Bu alanda hizmet almak için lütfen şu sayfaya gidin. Öncelikle belirtmek gerekir ki bu içerik hazırlanırken çeşitli internet kaynakları ve Axia Public Relations kaynaklarından yararlanılmıştır.

sosyalmedya-yonetimi-rehber1

 

Sosyal Strateji Geliştirmek

Sosyal medya yeni bağlantılar oluşturmak ve hedef kitle ile iletişim için müthiş bir yoldur. Sosyal medyada başarının ilk temel şartı hedef kitlenizin kim olduğunu ve onları çekerek ne elde edeceğinizi belirlemektir.

Bir Sosyal Strateji “Kim” Sorusu İle Başlar

Kimi kendinize çekmeye çalışıyorsunuz? Bu kişiler mevcut müşterileriniz mi yoksa beklediğiniz müşterileriniz mi? Yoksa hissedar veya yatırımcılarınız mı? Çalışan veya çalışmak istediğiniz kişiler mi? Belki de hedef kitleniz medya veya devlet çalışanlarıdır. Çok büyük ihtimalle hedef kitleniz yukarıdakilerin bir kombinasyonudur. Kimi markanıza çekmek için çalıştığınızı bilmek başarılı bir sosyal medya yönetiminin ilk adımıdır.

İkinci olarak, sosyal medya kampanyalarınız ile ne elde etmek istiyorsunuz? Markanızın bilinirliğini artırmak veya markanızı öven kişileri sosyal medya ile teşvik etmek mi istiyorsunuz? Facebook gibi bazı sosyal ağların kendisi şirketi hikayesini paylaşması için elverişlidir. Twitter gibi olan diğerleri ise müşteri hizmetleri için benzersiz bir olanak sunar.

Her bir sosyal medya hesabı kitlenize ulaşmak ve onları hareket için teşvik etmek adına kendi ayrı yolunu sunuyor. Hedef kitlenizin hangi hareketleri yapmasını istediğinizi bilmek, sosyal medya stratejinizi belirlemek için yardımcı olacaktır.

Hedef Kitleyi Nerede Bulurum?

Hedef kitlenizin kimler olduğunu ve onları markanıza çekerek ne elde etmek istediğinizi belirledikten sonraki adım onları nerede bulacağınızdır. Kitleniz Twitter’dan haberdar mı, Facebook odaklı mı veya çoğunlukla farklı sosyal ağları mı kullanıyorlar?

Hedef kitlenizin hangi sosyal ağı kullandığını bulmanın en iyi yolu onlara sormaktır. Bazı elektronik posta listesi araçları ile elektronik posta listenize favori sosyal medya hesaplarını soran bir anket gönderebilirsiniz. Eğer bunu tercih etmezseniz siteniz üzerinde bir anket oluşturabilirsiniz. Bunların haricinde sosyal ağların kullanım verilerini inceleyerek de bir yol haritası çıkarabilirsiniz.

Hedef kitleye ulaşmak için doğru zaman

Hedef kitlenize ulaşmak için en uygun zamanı bulmak için istatistik verilerini kullanmak gerekir. Yani eğer amacınız Twitter’da hedef kitlenize ulaşmak ve onlarla etkileşime geçmek ise günün en çok retweet ve favori alan zamanını seçmeniz mantıklı olacaktır.

Doğru Sıklığı Bulmak

Doğru zamanı belirledikten sonra daha ötesi için bu faaliyetleri ne sıklıkta yapacağınızı belirlemeniz gerekir. Örneğin burada belirtebileceğimiz ABD bazlı verilerde Twitter’da en yüksek linke tıklama oranı hafta sonu ve çarşamba günlerinde, Facebook’da en çok Cumartesi günü, ayrıca Twitter’de bir saatte 1 ile 4 paylaşım arasında paylaşım yaptığınızda tıklanma oranı en yüksek oluyor, ayrıca Facebook’da da 2 günde bir paylaşım yapınca tıklanma oranı en yüksek seviyeye ulaşıyor.

Plan Yapın

Hedef kitlenin kim olduğu ve onlardan ne istediğimiz bulundu, zaman ve sıklık da bulununca bunları nasıl uygulayacağınızı gösteren bir plan gerekir. Bu plan sosyal medya stratejinizi idare ederken kullanacağınız her unsur bu sosyal medya statejisinde yer almalıdır.

Bu plan haftanın 7 gününü ayrıca kullandığınız her sosyal medya platformunu içermelidir. Bu planda hedefleriniz ve bu hedeflere ulaşmak için sosyal ağlarda kolayca paylaşacağınız reklam filmi, web adresi gibi kaynaklara da yer vermelisiniz.

Sosyal Platformunuzu Seçin

Hedef kitlenizi bulduktan sonra, kendi markanızı da iyi tanımlamanız gerekir. Burada markanızı sosyal medya kampanyası açısından iki temel etmene göre sınıflandırabiliriz, tüketiciye iş yapan markalar ve işletmelere iş yapan markalar.  Bunun yanında markanızın sosyal medya görevlerini kimin yaptığı da önemlidir. Bu görevleri asli görevi sosyal medya yönetimi olmayan bir çalışan mı yapıyor yoksa bunun için ayrı bir kadro mu tahsis ettiniz?

Business to Comsumer(B2C) olarak bilinen ve hedef kitlesi tüketiciler olan markaların hedef aldıkları grup nüfusun geniş bir kesimi olacaktır. Bunun yanın bu hedef kitle belirleme işini bu geniş kesimi daraltmak ile başlayabiliriz. Yani belirli bir yaş gurubundaki kadınlara yönelik reklamları, bu kriterlere hiç uymayan birisine göstermek için para harcamak istemezsiniz değil mi? Cinsiyet, yaş aralığı, konum, yıllık gelir gibi bir çok faktöre göre hedef kitle belirleme işlemi yapılabilmektedir.

Bunun yanında Business to Business(B2B) pazarlama olarak bilinen işletmeleri hedef kitle sayan kampanyalar biraz daha beceri gerektirir. Eğer küçük işletmelerin sahiplerini hedef alacaksanız bu kitle B2C dediğimiz tüketici kitlesine yaklaşan bir kitle olacaktır. Ancak orta vadeli veya en yüksek gelirli şirketlerin yöneticilerini hedef alıyorsanız hedef kitleniz daha sınırlı olacaktır. Bunun yanında bu şirketlerin üst yönetimini hedef alacaksanız bu hedefinizdeki insan sayısını bir hayli düşürecektir.

Tüm sosyal Ağlara İhtiyacınız Yok

Olabildiğince en yüksek sayıda sosyal ağda her zaman bulduğunuzda paylaşım yapmak yerine; hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olacak sosyal ağları seçip, bunları en etkili şekilde kullanmalısınız.

Eğer bu işleri tek başınıza yapıyorsanız, sadece bir sosyal ağa odaklanmanız faydalı olacaktır. Çünkü iyi yönetilen bir sosyal ağ, kötü yönetilen 4 sosyal ağdan daha faydalı olacaktır.

Facebook

 

İşletme ya da Tüketici

sosyal medya yönetimi facebook

Facebook yaklaşık olarak 1 milyar üye sayısına sahiptir. Eğer hedef kitleniz bireysel tüketiciler ise iyi yönetilen bir Facebook hesabı en az web siteniz kadar önemlidir. Facebook’un önemini azaltan şey ise hedef kitlenizde işletmelerin artmasıdır. Bu şirketlerde çalışanlardan hedef kitlenizin içinde olanların şirketlerdeki rolleri daha önemli oldukça, sizin onlara Facebook aracılığı ile ulaşmanız daha az muhtemel olacaktır.

90 karakterden kısa olacak bir şekilde mesajınızı yazın ve daha fazla bilgi isteyebilecek kişileri bir blog veya web sitesine aktaracak şekilde bir link ekleyin.

İnsanların aydınlık ve göze çarpan resimlerini en az 300 piksel genişliğinde veya mobil aygıtlar için tek tıkla açılabilecek videoları kullanın.

2 günde bir gönderi yapın. Fazlası sizi takip edenleri bıktırabilir ve daha azı ise sayfanızı güncellenmeyen şeklinde gösterebilir.

Sponsor içerikler ile sayfanızı güncellemelerinizi ilk görenleri veya daha farklı kriterler ile seçtiklerinizi ödüllendirme yolu ile takipçi kitlenizi artırabilirsiniz.

İpuçları

Web sitenizde bir Facebook simgesine Facebook sayfanızın bağlantısını vererek, bunu sayfanızı en başında bir yere yerleştirmeniz faydalı olacaktır. Bunun yanında blog sayfanızdaki her bir içeriği beğenme, paylaşma ve yorum yapmaya izin vermeniz de faydalı olacaktır.

Facebook sayfanızı güvenebileceğiniz bir çalışanınıza emanet edin. Bunu sıralı olarak çalışanlarınız arasında paylaştırmayın veya gelen stajyerlere vermeyin. Sayfanızı yönetecek kişinin şirketinizi temsil yeteneğine sahip olması gerekir çünkü bu sayfada paylaşacağı şeyler hedef kitlenizin büyük bir kesimi tarafından görülecektir.

Bir müşteri veya tüketiciniz ürün veya hizmetleriniz hakkında Facebook üzerinden şikayette bulunduysa, bunu Facebook sayfanızda sorunun düzeltildiği bilgisini vererek veya o kişiyi destek alması için bir iletişim kanalına aktarma suretiyle çözün. Argo veya hakaret içerikli ifadeler içermediği sürece asla bir yorumu silmeyin. Bu silme işlemini yapacağınız zaman bile bunun neden yapıldığını yorumda belirtin.

Facebook sayfanızı optimize edin

Markanızı temsil edebilecek bir kapak fotoğrafı seçin. İnsanların sizin kampanya, güncelleme veya bilgi dökümanı gibi nedenlerle attığınız haber bültenlerine katılmalarını sağlayarak fayda sağlayabilirsiniz.

Twitter

 

Twitter Dili

sosyal medya yönetimi twitter

Hashtag: # işareti ile başlayan herhangi bir boşluk içermeyen kelime grubudur. Bir Hashtag’e tıklayarak, gizlilik seçeneklerine göre onun hakkında atılan tüm tweetleri görebilirsiniz. Bunun sayesinde daha yaygın kitleye ulaştırabilirsiniz.

Mention(Bahsetme): Tweet’de @kullanıcıadı yapısını kullanarak attığınız tweetin birisinin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Attığınız tweeti tüm takipçileriniz görebilir ve bahsettiğiniz kullanıcı adına tıklarlarsa; o hesaba ulaşabilirler.

Cevap(Reply): Attığınız tweetlere cevap verilebilir veya başkalarının tweetlerine cevap yazabilirsiniz. Attığınız cevaplar, cevap yazdığınız kullanıcının takipçilerinden sizi takip edenlere gözükür. Ayrıca sizin takipçileriniz de yazdığınız cevapları görebilir.

DM(Direk Mesaj): Karşılıklı takipleşen iki hesap arasındaki özel mesajlaşma türüdür. Mesajları sadece bu iki hesap görebilir.

Retweet: Başka birisinin attığı tweetleri kendi takipçileriniz ile retweet yaparak paylaşabilirsiniz.

Link Kısaltma: Twitter herhangi karakter uzunluğundaki bir bağlantıyı, 140 karakter sınırından tasarruf yapmak için 20 karaktere otomatik olarak düşürür.

Twitter’ın belirttiğine göre 140 milyon aktif kullanıcılarının %60’ından fazlası mobil cihazlar üzerinden erişim sağlamaktadır.

Hedef kitlenizi artırmak ve mevcut kitlenizi de etkileşime çekmek için kaliteli içerik kullanmalısınız.

En uygun sonuçlar için bir saatte 4 kez tweet atınız.

Alışıldık içerik tweetlerinizin dışında takipçilerinizin dikkatini çekebilecek içerikler paylaşın. Bunlar hikaye, karikatür gibi şeyler olabilir ve her 10 tweetinizde bir bunu yapabilirsiniz.

İşiniz ile alakalı olabilecek direk mesaj, hashtag ve mentionları izleyin.

Şikayet ve size yardımcı olacak öneri ve kaygıları hızlı bir şekilde cevaplandırın. Tüm kitleniz evet bir kişiden oluşmuyor ancak bu mekanizmayı iyi çalıştırmak eksikleriniz görmek adına faydalı olacaktır.

Hedef kitlenizde olan kişilerin veya bu kişileri barındıran sivil toplum organizasyonların hesaplarını takip edin ve o kişilerle etkileşime girin.

Optimizasyon: Twitter hem arka plan hem de üst arka plan resmine izin vermektedir. Markanızı yansıtan resimler ile bu alanları optimum değerlendirmelisiniz.

Linkedin

sosyal medya yönetimi linkedin

Facebook ve Twitter şu an göz önünde ancak Linkedin kullanıcı temelini giderek geliştiriyor. 100 milyondan fazla profesyonel Linkedin kullanıyor.

Linkedin’in kullanıcı yaş ortalaması diğer sosyal ağlara göre daha yüksektir. Royal Pingdom’ın 2012 verilerine göre Linkedin kullanıcılarının yaş ortalaması 44’dür.

Linkedin işletmelere iş yapan firmalar için gerçekten bir devdir. Bunun yanında bireysel tüketicilere eşya veya hizmet satan pazarlama kampanyaları için de düşünülebilir.

Google+

 

sosyal medya yönetimi google+

Google+ için kullanım verilerine maalesef ulaşamıyoruz. Ancak bununla beraber kullanıcılarının sosyal medyayı yeni kullanmaya başlayan gençler olduğunu tahmin ediyoruz.

Google+’nın bir diğer kullanım amacı da arama sonuçlarında yer almasıdır.

Pinterest

 

sosyal medya yönetimi rehberi pinterest

Yine Royal Pingdom’ın 2012 verilerine göre Pinterest kullanıcılarının %79’u kadın ve tüm kullanıcıların %63’ü 35 yaş üstüdür. Dekoratif ürünler, evlilik gereçleri gibi bireysel tüketicilere hizmet veren firmalar için Pinterest eşsiz bir fırsattır. Yapmanız gereken sadece ürünlerinizin fotoğrafını eklemektir. Kullanıcılar beğendikleri fotoğrafları listelerine ekleyebilir ve daha sonra alışveriş için düşünürlerse değerlendirebilirler.

Youtube

 

sosyal medya yönetimi youtube

Youtube bir milyardan fazla kullanıcıya sahiptir, bu da neredeyse her gün internette girenlerin üçte birine tekabül etmektedir.  Bu kullanıcılar her gün milyarlarca görüntüleme ile milyonlarca saat izleme yaparlar. Youtube görüntülemelerinin yarıdan fazlası mobil aygıtlardan gelmektedir.

Nasıl Kullanmalı

Fikir Liderliği: Şirket yöneticilerinin çalışanlar, paydaşlar ve müşteriler için hazırlanmış olan tanıtımlarını yükleyin.

Tanıtım Gösterileri: Yeni ürün veya mevcut ürünlerinizin tanıtım videolarını ekleyin. Bunlar hakkında daha detaylı ve açıklayıcı bilgi veren videolar da hazırlayabilirsiniz.

Kullanıcı Görüşleri: Ürün veya hizmetlerinizden memnun kalmış kişilerin ürünleriniz hakkındaki fikirlerini içeren videolar ekleyebilirsiniz.

Şirket Turu: Şirketinizin fiziksel mekanını ve çalışanlarınızı tanıtan videolar ekleyebilirsiniz.

Pazarlama: Yaptığınız iş ile ilgili profesyonel olarak hazırlanmış videolar ekleyebilirsiniz.

İş Birliği: Yapım aşamasındaki ürünlerinizin videolarını yayınlayarak, ilerisi için fikir alabilirsiniz.

Bu konuya gerekli diğer öneriler için Youtube Optimizasyonu yazımıza alalım.

Çalışanlarınızı da Olaya Katın

Çalışanlarınızın çok büyük bir çoğunluğunun sosyal medya hesapları vardır. Bu hesaplarda şirketinizin ürün veya hizmet tanıtımlarını paylaşmalarını teşvik edebilirsiniz. Ayrıca şirket gizli bilgilerinin sosyal medya hesaplarında paylaşılmaması da oldukça önemlidir. Bu konuda çalışanlarınıza bir bilgilendirme vermelisiniz ve çoğu kurumsal şirketin yaptığı gibi çalışanların sosyal medya kullanımı ile ilgili bir politika yayınlamalısınız.

Bunu çalışanların özel hayatına müdahale edin anlamına gelmemek ile birlikte sadece onları şirkete ve bulundukları pozisyona zarar verebilecek davranışlar yapmadan bir uyarı niteliğinde düşünebilirsiniz. Örneğin insan hakları karşıtı, terörizm veya benzer zararlı türden olan içerikleri destekleyecek türde içerikler için sosyal medya hesaplarında ekstra dikkatli olmalarını belirtmelisiniz. Ayrıca çalışanlar şirketinizin marka değerini düşürecek paylaşımlar yapmamalı veya buna neden olacak basit tartışmalara girmemelidirler.

Bu kötü durumların yanında çalışanların sosyal medya da olması da gereklidir. Çünkü bu aynı zamanda bir haber alma ve bireyin kendini ifade etme yöntemidir. Çalışanlarınız sosyal medyada şirket veya yapılan iş ile ilgili gönderi paylaşırken; konuştukları konu hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olduklarından emin olmalıdırlar, ayrıca gönderilerinde saydam olmalıdırlar yani kullandıkları isim ve veriler kanıtlanabilir ve gerçek  olmalıdır.

Çalışanlarınıza tüm bunlar için kısa bir eğitim vermeniz faydalı olacaktır. Bunun için eğer var ise Sosyal Medya Yöneticinizi görevlendirebilir, eğer yok ise bu konuda uzman bir  firmadan(Örneğin DijitalZ 🙂 ) yardım alabilirsiniz.

Sosyal Medya Politikası  tüm sosyal ağları ilgilendirir mi? Evet ilgilendirmelidir ancak değimiz gibi bu politika çalışanların özel hayatlarına müdahale etmemelidir. Ayrıca bu politikada, sınırları belirtmek de önemlidir. Ülkemizde kullanılan Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Google+, Periscope ve bloglar bu kapsama dahil edilebilir. Ancak sosyal ağlar oldukça geniş ve kendini geliştiren türdedir. Hele ki çok farklı coğrafyalardan çalışanlara sahip iseniz, mutlaka bu kapsamı biraz daha geniş tutmalısınız.

Bir sosyal medya politikası hazırlarken ilk adım ne olmalıdır? İlk olarak bunu politika veya yönerge isimleri ile değil de rehber olarak adlandırmanız daha faydalı olacaktır. İkinci olarak bu tarz bir içerik hazırlamak istediğinizi ve bunun hakkında fikir vermek veya yön verici olmak isteyen çalışanlarınız için çağrı yapmalısınız. Çalışanlarınızın da katkısının olması, bunları kabul etmeleri ve kabul etmeleri için oldukça önemlidir.

Şirket çalışanların sosyal medya profillerini izleyecek mi? Sosyal medya hayatımızda  bu kadar yer edindikten sonra, şirketler kendileri hakkında herhangi bir sosyal ağda geçen herhangi bir tartışmayı izlemelidir. Bunu gerçekleştirmek için bazı yazılımlar vardır. Bu ayrıca gelecekteki müşterileri yakalamak için de etkili bir yöntemdir.

Sosyal medya politikası ne kadar uzunlukta olmalıdır? Bunun tam bir kuralı yoktur. Aslında anlam kaybı olmadan kısa içerikler daha yararlı olacaktır. Ancak burada önemli olan anlatılmaya çalışılan her kavramı herkesin anlayacağı açıklıkta belirtmektedir. Ayrıca olumsuz görüşler için de şans tanınmalıdır.

Şirkette sosyal medya kullanımına izin vermeli miyiz? Bu da şirkete bağlı bir karar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı şirketler bunu kesin olarak yasaklar ancak bunu tamamen yasaklamak bunun önüne geçemez. Bunun yerine çalışanlarınız ile görüş alış verişi yaparak kendi kurallarını oluşturmanız faydalı olacaktır.

Çalışanlar şirket adına şirketteyken hangi tür sosyal medya tartışmalarına katılabilirler? Burada önemli olan konuşma şeklidir. Çalışanların gönderileri resmi bir dil ile yazılmalıdır ve bir değer sunmalıdır. Yani anlamsız ve konuşmaya değer katmayan boş yazışmalar, şirketin marka değerini düşürecektir. Bunun yanında şirket adına sosyal ağlarda gönderi yapan çalışanlarınızın, konuştukları konu hakkında uzman olmaları oldukça önemlidir.

Bazı çalışanlarım “sosyal medya fenomeni”, onların bu özelliğinden şirketin faydalanması gerekir mi? Şirketinizdeki her çalışan farklı şekillerde şirkete katkı verebilir ve bu katkılar birincil sorumluluk alanı dışında olabilir. Eğer çalışanlarınızda birisi bir sosyal medya fenomeni ise sosyal medya konusunda kendisinden bilgi ve öneri alabilirsiniz.

Son olarak tekrar belirteceğimiz şey sosyal medya politikasının oldukça açık ve anlaşılır olması gerekliliğidir ve bu politikayı çalışanlarınız ile birlikte hazırlamanız.